Przedszkole Samorządowe "Miś Uszatek" w Łukowicy

Informacje o opłatach związanych z uczęszczaniem do Przedszkola Samorządowego „Miś Uszatek” w Łukowicy

o opłatach związanych z uczęszczaniem

do Przedszkola Samorządowego „Miś Uszatek” w Łukowicy

I OPŁATY ZA PRZEDSZKOLE

1. Przedszkole jest czynne od godziny 7-17 w dni robocze, oprócz 24 grudnia – dnia wigilii . Przerwa wakacyjna obejmuje sierpień – przedszkole jest nieczynne – nie ma zajęć edukacyjnych.

1. Przedszkole realizuje bezpłatną podstawę programową od 8-13.

1. Opłata za pobyt dziecka w przedszkolu powyżej podstawy programowej wynosi 1,00 zł za każdą rozpoczętą godzinę  - wynika to z UCHWAŁY NR V/34/19 RADY GMINY ŁUKOWICA z dnia 25 kwietnia 2019 roku w sprawie ustalenia opłat za świadczenia udzielane przez przedszkola publiczne oraz oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Łukowica- §2 . 1. Za korzystanie z wychowania przedszkolnego uczniów objętych wychowaniem przedszkolnym do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą 6 lat w czasie przekraczającym wymiar godzin, o którym mowa w § 1 ust.1, wysokość opłat wynosi 1 zł za każdą rozpoczętą godzinę zajęć.

W praktyce oznacza to, że dziecko 6 letnie („rocznikowo”) w związkuz obowiązkiem odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego nie płaci za pobyt w przedszkolu lecz tylko za posiłki z których korzysta.

Dzieci młodsze płacą maksymalnie 5 zł za dzień w przypadku korzystaniaz przedszkola między 7-17 godziną + opłata za żywienie.

W przedszkolu obecnie nie posiadamy czytnika czasu pobytu dziecka, dlatego nauczyciele są zobligowani do notowania czasu przebywania dzieci w przedszkolu . Na podstawie dokumentacji obliczana jest należność za dany miesiąc . Pobierana opłata jest wyliczanana podstawie dokumentacji bieżącej, a nie na podstawie deklaracji czasu pobytu dziecka w przedszkolu.

Rodzic, który zdeklarował pobyt Dziecka od 8-17 , a w danym tygodniu Dziecko korzystało z przedszkola 1 x od 8- 17( 4 zł) , 2 x 8-13(0 zł) , 2x 8-15( 2x2 = 4 złpłacirazem 8 zł.

1. Przedszkole korzysta z usług Gminnej Stołówki  w zakresie wyżywienia. Obecnie cena za śniadanie i obiad wynosi 8 zł, a za całodzienne wyżywienie (śniadanie +obiad+ podwieczorek) 10 zł . Posiłki są bardzo urozmaicone i smaczne, a jadłospis umieszczany na stronie internetowej przedszkola .

1. Posiłki są zamawiane z 1 dniowym wyprzedzeniem do godziny 8, dlatego             w przypadku nieobecności należy wysłać sms na podany nr. Jeśli informacja o nieobecności  Dziecka  nie została wysłana do godz. 8 można odebrać posiłek do swoich naczyń  od 13 – 13.30  godz. Zgłoszone nieobecności do godz. 8 podlegają odpisom.

1. Opłata za żywienie i pobyt w przedszkolu  jest wnoszona na konto przedszkola do 10 dnia kolejnego miesiąca na podstawie informacji pisemnej dotyczącej wysokości opłat.

1. W przedszkolu są organizowane zajęcia dodatkowe po zrealizowaniu podstawy programowej (po13) przez zewnętrzne podmioty , opłata wg indywidualnych umów między Rodzicami, a Organizatorami zajęć. W bieżącym roku prowadzone są zajęcia : robotyki, zajęcia taneczne , zajęcia sportowe „Kangur”.

1. Zajęcia dodatkowe prowadzone przez nauczycieli pracujących w naszym przedszkolu nie są dodatkowo płatne ( czyli koszt 1 zł j.w.) i są to :j. angielski, zajęcia plastyczne, zajęcia ruchowe, zajęcia rytmiczne, zajęcia z wykorzystaniem magicznego dywanu.

II  ORGANIZACJA ZAJĘĆ EDUKACYJNO-WYCHOWAWCZYCH.

Przedszkole Samorządowe „Miś Uszatek” w Łukowicy jest przedszkolem publicznym,  Organem Prowadzącym jest Gmina Łukowica, podlega Kuratorowi Oświaty                            w Krakowie i Ministrowi Edukacji Narodowej .

Publiczne przedszkola, tak jak i szkoły publiczne są zobowiązanie do przestrzegania przepisów prawa oświatowego, które nie są obligatoryjne dla  przedszkoli  prywatnych.

1. Zajęcia prowadzone są w grupach – tzw. Oddziałach przedszkolnych-                               o liczebności max. 25 dzieci.

1. Ze względów organizacyjnych zajęcia w ramach podstawy programowej (8-13) odbywają się w grupie stałej, lecz zajęcia powyżej podstawy programowej mogą odbywać się w grupach łączonych (nie większych niż 25 dzieci).

1. Na podstawie deklaracji czasu pobytu dziecka w przedszkolu dyrektor przedszkola sporządza Arkusz Organizacji Pracy Przedszkola na kolejny rok szkolny i  oblicza ilu nauczycieli musi pracować w poszczególnych godzinach           w przedszkolu. Na podstawie Arkusza zawierane są umowy o pracę i planowany jest budżet przedszkola, dlatego deklaracja czasu pobytu dziecka jest tak istotna.

1. Jeżeli Rodzic nie zdeklaruje pobytu dziecka powyżej podstawy programowej musi liczyć się z sytuacją, że dziecko nie będzie mogło pozostać dłużej, gdyż grupa popołudniowa może liczyć max. 25 dzieci i nie można „dołączyć” 26 dziecka. Prosimy o uwzględnienie ewentualnego korzystania z zajęć dodatkowych, które czasami zaczynają się później niż o 13 i dziecko wymaga opieki np. do 14 – musi być więc zapisane do grupy popołudniowej.

1. Niestety przepisy prawa oświatowego nie regulują zatrudnienia pomocy do dzieci , za bezpieczeństwo  25 dzieci odpowiada nauczyciel . Jeżeli w budżecie przedszkola są środki na etaty dla pracowników dyrektor może zatrudnić  panie do pomocy. Państwo nie gwarantuje środków na ten cel.

Utrzymanie przedszkolajest zadaniem samorządu, a środki na finansowanie z MEN są niewystarczające, to gmina Łukowicadokłada znaczną częśćz własnych dochodów.

1. W bieżącym roku szkolnym w naszym przedszkolu zajęcia odbywają się w 5 grupach .

1. Znaczna część bieżących informacji i zdjęć jest przekazywana za pomocą aplikacji Messenger w grupach – wynika to z ochrony danych osobowych                      i ustaleń wewnętrznych , a także z obostrzeń sanitarnych związanych                               z pandemią  .

1. W przedszkolu organizowane są liczne uroczystości , wycieczki, teatrzyki itp. Sytuacja pandemii bardzo nam ogranicza pole działania.